Skip to main content

Narex závitník je potřebný v každé kutilské dílně

Kutilové dovedou zhotovit i takové předměty, za jejichž existenci by se nemuseli stydět ani profesionálové. Někteří lidé skutečně zvládnou vytvořit hodnotné a praktické výrobky, a nejedná se pouze o amatérské pokusy napodobit to, co den co den opouští výrobní linky mnoha firem. Kutilství má v České republice mnohaletou tradici podpořenou obdobím reálného socialismu, kdy byli lidé nuceni přistupovat na různé kompromisy a řešit řadu situací po svém.

šroubový spoj

Výhodou tehdejší doby byla i možnost relativně dobře se zásobovat různým nářadím. A tak se mezi kladivy, šroubováky, kleštěmi a dláty objevily i sady závitníků. Šlo zejména o výrobky značky Narex, kterou zná prakticky každý, kdo alespoň sporadicky nakupuje zboží v hobby marketech. Narex závitník M16 x 1,5 patří ve své třídě i dnes ke světové špičce, jsou po stránce technických parametrů srovnatelné s jinými značkami a nelze tvrdit, že jde o podřadné kusy z nekvalitního materiálu.

šroub a matice

Kde se uplatní závitníky

A k čemu se vlastně závitníky v domácí dílně hodí? Sady závitníků pro zhotovování vnitřních i vnějších závitů (očka) jsou zapotřebí pro velmi širokou škálu situací, které by bylo obtížné všechny v obsáhlém sledu vyjmenovat. Tak alespoň některé příklady za všechny.

Výstavba plotu – stavíte plot s dřevěných planěk? Tam se závitník hodí například pro otvory se závitem kvůli montáži vodorovných montážních latí.

Zpevnění křesel – koupili jste si křesla v obchodu s nábytkem a zjistili jste, že se na některém místě mají tendenci rozjíždět a rozklížit? Stává se to a kutil dokáže tyto technologické nedostatky vyřešit opravou, respektive zpevněním konstrukce závitovou tyčí, kterou si zhotoví přesně na míru.

Uchycení polic s květinami – je-li zapotřebí připevnit poličky pro pokojové rostliny a půjde o poměrně těžké kusy rostlin, může se hodit závitová tyč nebo ocelový nosník se závitem pro zpevnění dřevěné konstrukce, aby se neprohýbala.