Skip to main content

Jak mít spokojené dítě?

Když si někdo chce pořídit dítě, měl by si to ještě rozmyslet, a to nejen kvůli tomu, že dítě s sebou přináší plno povinností, ale také proto, že vy musíte dítě dobře vychovat, aby z něj byl dobrý člověk, který nikomu v životě neublíží, jako někteří jedinci. Proto je to taková starost, navíc pokud máte dítě, musíte zahodit plno vašich radostí a čas věnovat svému dítěti. A právě výchova je v dnešní době dost kontroverzní téma, protože každý své dítě vychovává jinak, někdo nedojde pro výchovnou facku daleko a někdo ji naprosto odsuzuje. Každý jsme jiný, a proto taky každý jinak vychováváme své ratolesti. Co je ale správně, kde je pravda, aby bylo dítě spokojené.

hračky

Spokojenost rozhodně nepramení z toho, že mu dáte výchovnou facku, to opravdu nikam nevede. Navíc mu ukazujete, že mlátit druhé je správné a později bude dělat to samé on ve škole slabším lidem a dětem a bude z něj přesně ten zlý člověk, který šikanuje ostatní. To chcete? Nechcete. Nebude spokojený ani on, protože pak na něj budou ve škole stížnosti a ani učitelky ho nebudou mít rády. Takové dítě má pak deprese a je agresivnější víc a víc. Na to si opravdu dávejte pozor a snažte se vychovávat bez zbytečného násilí a agrese, proto ani po dítěti nekřičte a snažte se vše vyřešit v klidu.

dětský pokoj

Dávejte dítěti také pocit, že má nějakou svou volbu. Nechte to zasahovat do návrhu dětských pokojů, aby měl pocit, že si ho navrhnul sám a vy budete rádi, že tam má naopak něco, co se mu samotnému líbí a co tam sám chce. Když tak ho nechte vybrat barvu stěn, případně ho nechejte vybrat nábytek, který se mu líbí. Navíc ho tak i připravíte na budoucí život, kdy se bude muset sám rozhodovat a nebude to ten typ člověka, co je nerozhodný. Nutno ale říci, že žádná výchova není úplně správná a žádná úplně špatná. Každý vychovává dítě podle svých možností, ale důležité je dítěti ukázat, že k němu máte také respekt a že ho nebudete mlátit jen proto, že je to dítě.