Skip to main content

Jak pečovat správně o váš zrak

Ochrana zraku je důležité. Jestliže nebudete chránit svůj zrak, můžete z toho mít v budoucnu velké potíže, které mohou vézt až k vážným nemocem vašeho zraku. Některé nemoci mohou dokonce skončit až slepotou. Proto bychom měli o náš zrak pečovat co nejlépe. To, že nyní vidíte dobře, neznamená, že vám to vaše oči za pár let nespočítají i s úroky.

oko

Pro náš zrak je mnoho věcí nebezpečných. Třeba sluneční svit. Nikdy bychom se neměli dívat přímo do slunečního svitu. Ve dnech, kdy září jasně slunce, bychom se měli chránit kvalitními slunečními brýlemi s UV ochranou. To platí zvláště pro řidiče. Přímé sluneční paprsky je mohou oslepit a způsobit klidně i nehodu na silnicích.

Pokud máte pocit suchých očí, používejte kapky na zvlhčení. Nejsou drahé a stačí jedna kapka, aby vám ulevila od nepříjemného pocitu. To platí zvláště pro nositele kontaktních čoček, kteří mohou mít problémy se suchými oky.

V dnešní době jsme obklopeni obrazovkami s modrým světlem. Modré světlo nezatěžuje jen naše oči, ale také náš mozek. Vysílá mu signály, že má být neustále ve střehu a soustředit se. Proto se nedoporučuje dívat se třeba do mobilu předtím, než usnete. Jestliže se před spaním musíte dívat do nějaké obrazovky, použijte raději brýle pohlcující modré světlo.

brýle

Choďte na pravidelné vyšetření k očnímu lékaři. I když se vám může zdát, že dobře vidíte, někdy může zdání klamat. I když potřebujete třeba jen půlku, nebo jednu dioptrii, bez správných kompenzačních pomůcek své oči zbytečně namáháte.

Jestli nosíte kontaktní čočky, nezapomeňte je pravidelně měnit. Nenoste je déle, než je stanovené výrobcem. Pouzdro, v kterém kontaktní čočky uchováváte každý den myjte a každý den do něj nalévejte čerstvý roztok. Při kupování roztoku se ujistěte, že kupujete ten správný, který je určený přímo pro váš typ kontaktních čoček.